2015 Oscars: Winners

And the winners of the 2015 Academy Awards are... Discuss this article

2015_oscar_winners
© ITP Images

Best animated feature film
WINNER: Big Hero 6
• The Boxtrolls
• How to Train Your Dragon 2
• Song of the Sea
• The Tale of the Princess Kaguya

Best documentary feature
WINNER: Citizenfour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky
• Finding Vivian Maier – John Maloof, Charlie Siskel
• Last Days in Vietnam – Rory Kennedy, Keven McAlester
• The Salt of the Earth – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier
• Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

Best documentary short subject
WINNER: Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry
• Joanna – Aneta Kopacz
• Our Curse – Tomasz Sliwinski, Maciej Slesicki
• The Reaper – Gabriel Serra
• White Earth – Christian Jensen

Achievement in film editing
WINNER: Whiplash – Tom Cross
• Boyhood – Sandra Adair
• The Imitation Game – William Goldenberg
• The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
• American Sniper – Joel Cox, Gary Roach

Best original song
WINNER: Glory from Selma – Lonnie Lynn (Common), John Stephens (John Legend)
• The Lego Movie – Shawn Patterson (Everything Is Awesome)
• Beyond the Lights – Diane Warren (Grateful)
• Glen Campbell: I’ll Be Me – Glen Campbell, Julian Raymond (I’m Not Gonna Miss You)
• Begin Again – Gregg Alexander, Danielle Brisebois (Lost Stars)

Best production design
WINNER: The Grand Budapest Hotel: Adam Stockhausen, Anna Pinnock
• The Imitation Game: Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
• Interstellar: Nathan Crowley, Gary Fettis
• Into the Woods: Dennis Gassner, Anna Pinnock
• Mr Turner: Suzie Davies, Charlotte Watts

Best animated short film
WINNER: Feast – Patrick Osborne, Kristina Reed
• The Bigger Picture – Daisy Jacobs, Chris Hees
• The Dam Keeper – Robert Kondo, Daisuke “Dice” Tsutsumi
• Me and My Moulton – Torill Kove
• A Single Life – Joris Oprins

Best live-action short film
WINNER: The Phone Call – Mat Kirkby, James Lucas
• Aya – Oded Binnun, Mihal Brezis
• Boogaloo and Graham – Michael Lennox, Ronan Blaney
• Butter Lamp – Wei Hu, Julien Féret
• Parvaneh – Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger

Achievement in sound editing
WINNER: American Sniper – Alan Robert Murray, Bub Asman
• Birdman – Aaron Glascock, Martín Hernández
• The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Brent Burge, Jason Canovas
• Interstellar – Richard King
• Unbroken – Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro

Achievement in sound mixing
WINNER: Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley
• American Sniper – John T Reitz, Gregg Rudloff, Walt Martin
• Birdman – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Thomas Varga
• Interstellar – Gary Rizzo, Gregg Landaker, Mark Weingarten
• Unbroken – Jon Taylor, Frank A. Montaño, David Lee

Achievement in visual effects
WINNER: Interstellar – Paul J Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott R Fisher
• Captain America: The Winter Soldier – Dan Deleeuw, Russell Earl, Bryan Grill, Daniel Sudick
• Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Erik Winquist
• Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner, Paul Corbould
• X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

Best actor
WINNER: Eddie Redmayne for The Theory of Everything
• Steve Carell for Foxcatcher
• Benedict Cumberbatch for The Imitation Game
• Bradley Cooper for American Sniper
• Michael Keaton for Birdman

Best actress
WINNER: Julianne Moore for Still Alice
• Marion Cotillard for Two Days, One Night
• Felicity Jones for The Theory of Everything
• Rosamund Pike for Gone Girl
• Reese Witherspoon for Wild

Best supporting actor
WINNER: JK Simmons for Whiplash
• Robert Duvall for The Judge
• Ethan Hawke for Boyhood
• Edward Norton for Birdman
• Mark Ruffalo for Foxcatcher

Best supporting actress
WINNER: Patricia Arquette for Boyhood
• Laura Dern for Wild
• Keira Knightley for The Imitation Game
• Emma Stone for Birdman
• Meryl Streep for Into the Woods

Achievement in cinematography
WINNER: Birdman: Emmanuel Lubezki
• The Grand Budapest Hotel: Robert D Yeoman
• Ida: Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski
• Mr Turner: Dick Pope
• Unbroken: Roger Deakins

Achievement in costume design
WINNER: The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero
• Inherent Vice – Mark Bridges
• Into the Woods – Colleen Atwood
• Maleficent – Anna B Sheppard
• Mr Turner – Jacqueline Durran

Best director
WINNER: Alejandro González Iñárritu for Birdman
• Richard Linklater for Boyhood
• Bennett Miller for Foxcatcher
• Wes Anderson for The Grand Budapest Hotel
• Morten Tyldum for The Imitation Game

Best Foreign-Language Film
WINNER: Ida – Pawel Pawlikowski
• Tangerines – Zaza Urushadze
• Leviathan – Andrey Zvyagintsev
• Timbuktu – Abderrahmane Sissako
• Wild Tales – Damián Szifrón

Achievement in makeup and hairstyling
WINNER: The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon, Mark Coulier
• Foxcatcher – Bill Corso, Dennis Liddiard
• Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White

Best original score
WINNER: Alexandre Desplat – The Grand Budapest Hotel
• Alexandre Desplat – The Imitation Game
• Hans Zimmer – Interstellar
• Jóhann Jóhannsson– The Theory of Everything
• Gary Yershon – Mr Turner

Adapted screenplay
WINNER: Graham Moore – The Imitation Game
• Jason Hall – American Sniper
• Paul Thomas Anderson – Inherent Vice
• Anthony McCarten – The Theory of Everything
• Damien Chazelle – Whiplash

Original screenplay
WINNER: Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo – Birdman
• Richard Linklater – Boyhood
• E Max Frye, Dan Futterman – Foxcatcher
• Wes Anderson, Hugo Guinness – The Grand Budapest Hotel
• Dan Gilroy – Nightcrawler

Best picture
WINNER: Birdman
• American Sniper
• Boyhood
• The Imitation Game
• The Grand Budapest Hotel
• Selma
• The Theory of Everything
• Whiplash


Time Out Doha,

Add your review/feedback

Subscribe to weekender newsletter

Submit

Search

Explore by

Our favourite features